logo
logo

Zdjęcie: fot. IPN.gov.pl/ Inne

Nie tylko Ulmowie

Piątek, 24 maja 2024 (11:30)

Aktualizacja: Piątek, 24 maja 2024 (15:10)

Kanał  IPNTv udostępnił już 18. odcinek miniatur filmowych z cyklu „Nie tylko Ulmowie”.

Na kanale IPNtv jest już dostępny 18. odcinek miniatur filmowych z cyklu „Nie tylko Ulmowie”. Film „Ukrywał Żyda na Parafii” przedstawia historię ks. Edwarda Tabaczkowskiego z parafii św. Anny w Tłumaczu, w przedwojennym woj. stanisławowskim, obecnie jest to miejscowość na terenie Ukrainy. Ten wybitny kapłan i społecznik pomagał osobom represjonowanym przez okupantów sowieckich, a następnie niemieckich. 

Ks. Tabaczkowski ukrywał na terenie parafii studenta żydowskiego pochodzenia Leona Weisera, którego ochrzcił i zatrudnił w biurze parafialnym. W opiece nad ukrywającym się pomagała też parafianka Maria Kłodnicka. Noc spędzał najczęściej w gospodarstwie volksdeutschów Falsingerów. Leon Weiser został jednak przez Niemców aresztowany i zamordowany. Mimo przeczucia także własnego zagrożenia, bohaterski proboszcz w ostateczności zdecydował się pozostać parafii. Wkrótce także został aresztowany, a 20 października zamordowany przez okupantów w więzieniu w Stanisławowie.

Nie jest możliwe zliczenie kapłanów jak Edward Tabaczkowski, którzy narażając swoje życie pomagali ludności żydowskiej oraz innym zagrożonym śmiercią. Niespełna miesiąc po zabiciu ks. Tabaczkowskiego Niemcy, z tych samych powodów, aresztowali w niedalekiej Kołomyi, a następnie zamordowali księży: Ludwika Peciaka, Romualda Chłopeckiego i Wojciecha Kośmidra. 

Film mozna obejrzeć TUTAJ

AB, IPN.gov.pl

NaszDziennik.pl