logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Rozmowy z niemiecką policją

Wtorek, 18 czerwca 2024 (16:51)

Aktualizacja: Wtorek, 18 czerwca 2024 (20:20)

Tematem dzisiejszych rozmów pomiędzy Polską Strażą Graniczną a niemiecką policją było pozostawienie rodziny Afgańczyków po polskiej stronie granicy poza przyjętymi prawnymi procedurami.

Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan rozmawiał z prezydentem Prezydium Policji Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem – poinformowała we wtorek SG. Chodzi o piątkową sytuację w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie).

Niemiecka policja pozostawiła tam pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec.

Jak poinformowała we wtorek Straż Graniczna, szefowie obu służb potwierdzili, że działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej nie odpowiadały przyjętym procedurom dotyczącym przyjmowania i przekazywania osób przez kraje sąsiednie.

„Strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Jak zapewnił prezydent Policji Federalnej, wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć” – napisała na platformie X Straż Graniczna.

SG podkreśliła, że dodatkowo polska Straż Graniczna i Policja Federalna Niemiec będą współpracowały nad rozwiązaniami w celu poprawy komunikacji.

„Swoje stanowisko przedstawił też prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Berlinie C. Glade, wskazując na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy” – podała SG na platformie X.

AB, PAP

NaszDziennik.pl