Konferencja pod hasłem „Ks. Michał Pilipiec – bezkompromisowy w służbie Bogu i w walce o wolność” jest organizowana z okazji obchodów 80. rocznicy śmierci ks. Michała Pilipca. Konferencja ma charakter otwarty.
Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, Parafia św. Marcina w Błażowej, Ks. prof. dr hab. Jan Twardy, Stanisław Kruczek – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Rodzina ks. Michała Pilipca, Burmistrz Błażowej, Zespół Szkół w Błażowej.
8 grudnia 2024 r. o godz. 8.00 w Głogowie Małopolskim zostanie poświęcony odnowiony krzyż upamiętniający miejsce śmierci ks. Michała Pilipca i pozostałych ofiar.
Serdecznie zapraszamy!
Ks. Michał Pilipiec urodził się 28 listopada 1912 w Tarnawce. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, w 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po wybuchu II wojny światowej aktywnie działał na rzecz wysiedlonych. Od 1940 r. działał w konspiracji, w inspektoracie AK Rzeszów, ukrywał ściganych, organizował komplety w konspiracyjnej Szkole Podchorążych. W 1944 r. uczestniczył w akcji „Burza” na Rzeszowszczyźnie. O poranku 3 grudnia 1944 r. ks. Pilipiec udał się do kościoła parafialnego, aby odprawić roraty. Pod jego nieobecność w pokojach na plebanii przeprowadzono rewizję, podrzucając materiały konspiracyjne oraz broń. Księdza aresztowali funkcjonariusze KW MO w Rzeszowie pod dowództwem szefa Wydziału Śledczego kpt. Zygmunta Bieszczanina bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej. Osadzony został wraz z innymi w specjalnym więzieniu utworzonym w prywatnej wilii przy ul. Kraszewskiego 4, a następnie na zamku w Rzeszowie. Po brutalnym śledztwie, 8 grudnia 1944 r. wywieziony z czterema partyzantami: Józefem Batorym, Stanisławem Sobczykiem oraz Michałem Mikulem do lasów głogowskich i rozstrzelany przez funkcjonariuszy KW MO. Spalone ciała miejscowa ludność pochowała w bezimiennej mogile. W marcu 1977 r. dokonano ekshumacji i identyfikacji szczątków pomordowanych. 6 lipca 1977 r. ks. Michał Pilipiec został uroczyście pochowany w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Błażowej.