logo
logo

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Witajcie w domu

Piątek, 21 września 2018 (02:31)

W Warszawie rozpoczął się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

 

Zjazd został zainaugurowany specjalną sesją w Sejmie. – Witam was w domu! Polonia i Polacy za granicą współtworzą polską tożsamość. Bez was my, tu w kraju, nie bylibyśmy sobą – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Ale i wy w swoich krajach zamieszkania nie bylibyście sobą bez nas, tu w kraju – dodał.

Jak podkreślił w liście do uczestników zjazdu premier Mateusz Morawiecki, jest to ważne wydarzenie, potwierdzające „potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną”. Wskazał, że Polska odnosi sukcesy, wykorzystując szanse rozwojowe, w co znaczący wkład wnosi właśnie Polonia. „Nasza ojczyzna głęboko osadzona w historii i kulturze dynamicznie się rozwija. Polska jest dzisiaj państwem nowoczesnym, otwartym na świat. Świadomość, że dobrze wykorzystujemy szansę rozwoju, pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość” – stwierdził Morawiecki, zachęcając rodaków do powrotu do Polski.

„Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki, podejmują starania, by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery” – napisał premier. Jak dodał, rząd „wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej”.

Morawiecki jest przekonany, że zasługą Polaków mieszkających za granicą jest „utrzymywanie polskości poprzez przekazywanie – z pokolenia na pokolenie – ojczystej tradycji, religii i języka”.

Premier zaznaczył, że „dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii”. „Odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie” – przypomniał.

Przed południem została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie delegacja zjazdu złożyła wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wiązanki pod tablicami pamiątkowymi w Sejmie. Późnym popołudniem w ogrodach Pałacu Prezydenckiego uczestnicy kongresu spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik