logo

Początek kongresu Polska Wielki Projekt

Piątek, 17 września 2021 (07:29)
Aktualizacja: Piątek, 17 września 2021 (08:29)

Podczas rozpoczynającego się dzisiaj XI Kongresu Polska Wielki Projekt dyskusje będą dotyczyć takich kwestii, jak bezpieczeństwo europejskie, przyszłość gospodarki rynkowej i polskiego kapitalizmu, przyszłość polskiej prawicy, a także problemów współczesnej rodziny i antropologii.

Druga część XI Kongresu Polska Wielki Projekt pod hasłem „Polska – Europa – Przemiany” rozpocznie się  o godz. 11. To wydarzenie złożone z serii 13 paneli poświęconych kluczowym problemom i wyzwaniom politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturowym. Kongres odbędzie się w Arkadach Kubickiego i potrwa do niedzieli. W debatach wezmą udział politycy, naukowcy oraz ekonomiści i postaci ze świata mediów, kultury i biznesu.

Pierwsza część kongresu odbyła się pod koniec maja na Zamku Królewskim w Warszawie pod hasłem „XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura”. W piątek pierwsza dyskusja poświęcona będzie bezpieczeństwu europejskiemu w relacjach transatlantyckich. Wezmą w niej udział m.in były szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef BBN Paweł Soloch.

Tematem drugiego piątkowego panelu będzie przyszłość gospodarki rynkowej, a trzeciego – rozważania na temat polskiego modelu kapitalizmu. W tej drugiej debacie weźmie udział m.in. dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Ostatnie spotkanie zatytułowane jest „Sztuka zarządzania publicznego”. W debacie udział weźmie m.in. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

W sobotę pierwsza debata dotyczyć będzie bilansu członkostwa Polski w UE. Kolejna opatrzona została tytułem „Przyszłość europejskiej prawicy. Jaka rola dla Polski?”, a moderować ją będzie filozof, europoseł i wiceprzewodniczący partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko.

W sobotę odbędzie się również panel na temat „Kultury unieważnienia rodziny” oraz debata „Rodzina. Demografia. Państwo”. W tej drugiej udział weźmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Niedzielną serię debat rozpocznie panel poświęcony mieszkalnictwu i architekturze „70 m kw.”. Kolejne zatytułowane zostały: „Lokalny i globalny kontekst przyszłości miast i wsi”, „Odzyskajmy zagrabione dzieła sztuki" oraz „Kultura jako źródło siły państwa”.

Na zakończenie w niedzielę przewidziane jest wręczenie medalu „Odwaga i wiarygodność”, który przyznawany jest osobom „aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie”.

AB, PAP