logo

Tatry: Ratownicy TOPR sprowadzają turystów

Wtorek, 30 listopada 2021 (19:59)
Aktualizacja: Wtorek, 30 listopada 2021 (20:07)

W Tatrach pogarszają się warunki turystyczne. Ratownicy TOPR sprowadzili we wtorek po południu trójkę zmarzniętych turystów z rejonu Pośredniego Wierchu Goryczkowego i wieczorem wyruszyli na kolejną wyprawę – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Trójka przemarzniętych turystów, nie mogąc kontynuować wyprawy w rejonie Pośredniego Wierchu Goryczkowego, poprosiła TOPR o pomoc. Po ogrzaniu i sprowadzeniu grupy na dół ratownicy po wieczór wyruszyli na kolejną wyprawę ratunkową. Tym razem o pomoc poprosiła turystka, która utknęła w rejonie progu Doliny Pięciu Stawów Polskich.

W Tatrach znacznie pogorszyły się warunki turystyczne. We wtorek po południu ogłoszono drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. W górach wieje silny wiatr. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą w wielu miejscach zalega lód.

Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC i umiejętności posługiwania się nimi.

APW, PAP