logo

Litwa: Minister obrony o zagrożeniu bezpieczeństwa

Środa, 19 stycznia 2022 (10:10)
Aktualizacja: Środa, 19 stycznia 2022 (10:30)

Przybycie wojsk rosyjskich na Białoruś stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Litwy – oświadczył  litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas.

Według oficjalnych doniesień rosyjskie siły mają wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach z oddziałami białoruskimi.

„W obecnej sytuacji wkroczenie rosyjskich sił zbrojnych na Białoruś traktujemy nie tylko jako czynnik destabilizujący sytuację bezpieczeństwa, ale także jako jeszcze większe bezpośrednie zagrożenie dla Litwy” – napisał na Facebooku Anuszauskas.

Minister poinformował, że w środę spotka się z ambasadorami dziewięciu państw NATO, „które aktywnie przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa Litwy”. „Omówimy sytuację bezpieczeństwa i przedstawię działania Litwy”, które są podejmowane w obecnej sytuacji – oświadczył Anuszauskas.

W związku z napięciem wokół Ukrainy Litwa w ubiegłym tygodniu postanowiła wspólnie z Łotwą i Estonią przyspieszyć nabycie w USA systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS.

W odpowiedzi na napięcia w regionie podjęto też decyzję o zwiększeniu liczby poborowych, a także o wzmacnianiu gotowości mobilizacyjnej poprzez organizowanie treningów i ćwiczeń. Władze Litwy zatwierdziły plan pomocy dla Ukrainy. Według Anuszauskasa plan „obejmie różne działania”.

Litwa zakłada zwiększenie na Ukrainie liczby swych instruktorów w ramach wojskowej misji szkoleniowej oraz udzielenie pomocy materialnej. Litewski rząd zobowiązał się do przekazania każdego roku Ukrainie potrzebnego sprzętu o wartości co najmniej 1 mln euro.

 

AB, PAP