logo

MRiPS i ZUS na Dzień Matki

Czwartek, 26 maja 2022 (12:06)
Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (12:12)

Macierzyństwo to doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym, które zmienia życie o 180 stopni. To niekończące się pokłady bezwarunkowej miłości, mnóstwo małych i większych radości, ale też wielka odpowiedzialność – podkreśliła w czwartek z okazji Dnia Matki minister rodziny Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS w opublikowanych życzeniach dla matek podkreśliła, że macierzyństwo to misja, która nigdy się nie kończy.

Jak zaznaczyła, macierzyństwu oprócz tych pięknych rzeczy towarzyszy też wiele obaw i niepewności, których nie da się całkiem uniknąć.

„Ale satysfakcja z wychowywania najpierw malucha, później przedszkolaka, a nim się obejrzymy – nastolatka, towarzyszenie mu w tej drodze ku dorosłości – rekompensuje wszystkie trudy. Ta misja nie kończy się, gdy dziecko opuszcza rodzinny dom. Nawet gdy dawno ma już własną rodzinę i dzieci, dla nas zawsze pozostanie ukochaną córką, synem” – wskazała.

Z kolei z okazji przypadającego w czwartek Dnia Matki Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o świadczeniach wypłacanych mamom. To m.in. zasiłek macierzyński i świadczenie z programu „Mama 4 plus”, adresowane do kobiet po 60. roku życia, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

Po urodzeniu dziecka mamy mogą liczyć na szereg świadczeń wypłacanych przez ZUS, m.in. na zasiłek macierzyński czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem „Mama 4 plus”.

„Po urodzeniu dziecka mama objęta ubezpieczeniem chorobowym może otrzymać zasiłek macierzyński. Jego długość uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. Część urlopu macierzyńskiego mama może wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka, nie więcej jednak niż 6 tygodni” – wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

APW, PAP