logo

Prezes IPN o „Solidarności”

Czwartek, 26 maja 2022 (13:36)
Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (13:55)

Dzięki „Solidarności” cały świat mógł zobaczyć wartości ważne dla polskiego Narodu: pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny – powiedział w czwartek szef IPN Karol Nawrocki podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakopanem.

Nawrocki podkreślił, że gdybyśmy chcieli zapisać historię Polski XX w. przez pryzmat mapy meteorologicznej, to zobaczylibyśmy, że na skutek niemieckiej i sowieckiej” okupacji nad polskim Narodem „wiały porywiste wiatry i burze”.

– Przynajmniej dwa razy w XX w. nad polskim narodem wyszło piękne, promieniste słońce. W roku 1918, gdy Polacy swoim czynem bojowym, zbrojnym, politycznym i dyplomatycznym odzyskiwali niepodległość. Także wówczas, gdy w sierpniu 1980 r. rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność«” – mówił.

Zdaniem szefa IPN to dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć cechy i wartości ważne dla polskiego Narodu: wielkie pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny.

Podkreślił, że wybór miejsca zjazdu – Zakopane – nie jest przypadkowy. – To tutaj swoich ostatnich dni dożył generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz – bohater trzech wojen, więzień dwóch niemieckich obozów i siedmiu sowieckich więzień – zaznaczył Nawrocki.

Przypomniał, że do Solidarności Boruta-Spiechowicz mówił: – Uczcie się żyć, myśląc o Polsce i tylko o Polsce, a wówczas Polska będzie obfitująca. Dodawał też: »Musicie być solidarni w dobrym i w szlachetnym« – podkreślił.

APW, PAP