Prezes IPN o „Solidarności”
Dzięki „Solidarności” cały świat mógł zobaczyć wartości ważne dla polskiego Narodu: pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny – powiedział w czwartek szef IPN Karol Nawrocki podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakopanem.
Nawrocki podkreślił, że gdybyśmy chcieli zapisać historię Polski XX w. przez pryzmat mapy meteorologicznej, to zobaczylibyśmy, że na skutek niemieckiej i sowieckiej” okupacji nad polskim Narodem „wiały porywiste wiatry i burze”.
– Przynajmniej dwa razy w XX w. nad polskim narodem wyszło piękne, promieniste słońce. W roku 1918, gdy Polacy swoim czynem bojowym, zbrojnym, politycznym i dyplomatycznym odzyskiwali niepodległość. Także wówczas, gdy w sierpniu 1980 r. rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność«” – mówił.
Zdaniem szefa IPN to dzięki Solidarności cały świat mógł zobaczyć cechy i wartości ważne dla polskiego Narodu: wielkie pragnienie wolności, gotowość do niesienia brzemion innych, upominanie się o godność i solidaryzm społeczny.
Podkreślił, że wybór miejsca zjazdu – Zakopane – nie jest przypadkowy. – To tutaj swoich ostatnich dni dożył generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz – bohater trzech wojen, więzień dwóch niemieckich obozów i siedmiu sowieckich więzień – zaznaczył Nawrocki.
Przypomniał, że do Solidarności Boruta-Spiechowicz mówił: – Uczcie się żyć, myśląc o Polsce i tylko o Polsce, a wówczas Polska będzie obfitująca. Dodawał też: »Musicie być solidarni w dobrym i w szlachetnym« – podkreślił.
APW, PAP