logo

Horała o wywłaszczonych z terenów CPK

Czwartek, 26 maja 2022 (14:10)
Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (14:33)

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest koniecznością, bo Lotnisko Chopina wyczerpało swoją przepustowość – powiedział wiceszef MI Marcin Horała. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowana nowela, która zapewni wywłaszczonym z terenów CPK osobom „więcej niż wartość rynkowa ich nieruchomości”.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”. Lotnisko Chopina w jest największym portem w Polsce.

W czwartek w Sejmie odbyła się informacja bieżąca w sprawie budowy CPK. Posłowie pytali wiceministra infrastruktury, funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horałę m.in. o sens powstania CPK.

– Program inwestycyjny CPK to program wyniesienia Polski do pierwszej ligi, jeżeli chodzi o światowe gospodarki, jeżeli chodzi o systemy transportowe – mówił. Jego zdaniem CPK to element tworzenia kraju wysokorozwiniętego, a dobry system transportowy jest kluczowym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego każdego kraju.

– W Polsce brakuje dużego, międzynarodowego lotniska, na którym narodowy przewoźnik przede wszystkim mógłby oferować siatkę połączeń, w tym międzykontynentalnych – wskazał.

APW, PAP