logo

Zachodniopomorskie: W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb

Środa, 10 sierpnia 2022 (21:09)
Aktualizacja: Środa, 10 sierpnia 2022 (21:16)

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb – poinformowało biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry.

„W ubiegłym tygodniu (w piątek 5.08.2022 r.) pobrane zostały próbki wody w czterech punktach Odry.
W badanych próbkach stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono istotnych anomalii
w chemizmie wody. W poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek” – podano w komunikacie.

Zaznaczono, że pobierane są kolejne próbki wód Odry
z miejsc wytypowanych, trwają także badania laboratoryjne wykonywane przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak wskazano, „rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia”.

Pod koniec lipca br. doszło do znacznego śnięcia ryb
w górnym biegu Odry. Pierwsze zgłoszenie inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu otrzymali 28 lipca.

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w związku ze zjawiskiem śnięcia ryb – przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.

Wiceszefowa GIOŚ Magda Gosk zapewniła, że służby środowiskowe monitorują sytuację na Odrze od momentu pierwszych sygnałów dotyczących śnięcia ryb. Zapewniła, że działania prowadzone są na obszarze pięciu województw, przez które przepływa Odra. Dodała,
że zjawisko śnięcia ryb zaobserwowano w dwóch województwach – dolnośląskim i lubuskim.

AB, PAP