logo

Radom: Kurier udaremnił oszustwo na wnuczka

Środa, 17 sierpnia 2022 (15:53)
Aktualizacja: Środa, 17 sierpnia 2022 (16:28)

Wynajęty jako kurier 41-latek zapobiegł oszustwu metodą na wnuczka, którego ofiarą miała paść seniorka z Radomia. Przyczynił się też do zatrzymania 50-latka uczestniczącego w przestępczym procederze – poinformował sierż. sztab. Kamil Warda z radomskiej policji.

41-latek kilka dni temu zamieścił ogłoszenie w internecie o tym, że poszukuje pracy w charakterze kuriera. Jako zlecenie otrzymał odebranie przesyłki od jednej z mieszkanek Radomia i dostarczenie jej do innego miasta. Mężczyznę zaniepokoiło jednak zachowanie starszej kobiety, która przekazywała mu paczkę. 85-latka była bardzo zdenerwowana.

– Kiedy 41-latek był już w drodze z przesyłką, uświadomił sobie, że może brać udział w przestępstwie, i o całej sytuacji telefonicznie poinformował policjantów z Przysuchy – przekazał PAP rzecznik. Dzięki temu mundurowym udało się szybko ustalić, a następnie zatrzymać 50-latka, któremu kurier miał przekazać pieniądze.

Jak się okazało, kilka dni wcześniej oszuści dodzwonili się do 85-letniej mieszkanki Radomia. Seniorka była przekonana, że kobieta, z którą rozmawia, jest jej wnuczką. Oszustka tłumaczyła swojej rzekomej babci, że bardzo potrzebuje pieniędzy na spłatę kredytu i że grożą jej poważne konsekwencje, jeśli nie wywiąże się z zobowiązań. Staruszka postanowiła jej pomóc i przekazać kilkadziesiąt tysięcy złotych mężczyźnie, który miał się zgłosić po przesyłkę.

Policja apeluje, aby rozmawiać z seniorami o metodach, jakimi posługują się oszuści. – Należy uczulać ich, aby w sytuacjach, gdy ktoś prosi o pieniądze, byli bardzo czujni – podkreślił sierż. sztab. Warda. Policja przypomina, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze potwierdzić informację u rodziny, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Nigdy nie powinno się przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, oraz nie należy wpuszczać ich do mieszkań.

Jednocześnie mundurowi apelują też o czujność do osób, które szukają pracy lub zlecenia; przed podjęciem zatrudnienia należy sprawdzić charakter pracy i wiarygodność zleceniodawcy.

APW, PAP