logo

Karkonosze: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Sobota, 4 lutego 2023 (09:27)
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2023 (10:24)

Z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi muszą się liczyć turyści, którzy w sobotę chcą udać się w Karkonosze. W górnych partiach gór wieje bardzo silny wiatr, który potęguje uczucie chłodu. W górach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W sobotę temperatura w Karkonoszach spadła do minus 8 stopni Celsjusza, ale bardzo silny wiatr, w porywach osiągający 90 km/h, powoduje, że odczuwalna jest dużo niższa. W ciągu ostatniej doby na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, odnotowano porywy wiatru osiągające prędkość ponad 165 km/h.

W sobotę prognozowane są w górach dalsze opady śniegu; rano widzialność ogranicza mgła. „Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 60 do 120 cm świeżego i przewianego śniegu – szlaki są nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania” – ostrzegają ratownicy karkonoskiej grupy GOPR.

Turyści, którzy zdecydują się na wyjście w góry, powinni sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie.

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na trudne warunki zimowe oraz zagrożenie lawinowe dla ruchu turystycznego zamkniętych jest szereg szlaków. Ich listę można znaleźć na stornach Karkonoskiego Parku Narodowego.

APW, PAP