logo

Wznowiona akcja w kopalni „Pniówek”

Sobota, 4 lutego 2023 (10:00)
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2023 (12:36)

Dziś rano w kopalni „Pniówek” po ponad dziewięciu miesiącach wznowiona została akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie, oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Jak zaznaczają przedstawiciele JSW, choć działania ratowników rozpoczęły się w sobotę, nie jest to jeszcze etap, w którym możliwe będzie dotarcie do poszukiwanych. Aby odnaleźć zaginionych, prawdopodobnie trzeba będzie wydrążyć nowy, ok. 350-metrowy chodnik. Może to zająć od czterech do sześciu miesięcy.

20 kwietnia ubiegłego roku w wyniku serii ok. 20 wybuchów metanu życie w kopalni „Pniówek” straciło 16 górników i ratowników górniczych, którzy po pierwszym wybuchu ruszyli z pomocą poszkodowanym. Siedmiu z nich zostało za tamami, które po katastrofie odgrodziły rejon pożaru od pozostałych wyrobisk.

„Akcja ratownicza przebiegać będzie dwuetapowo. Pierwszy etap rozpoczął się właśnie dzisiaj. Przed godziną 6.00 w rejon ściany N-6 zjechały pierwsze zastępy ratowników górniczych. W pierwszej kolejności ratownicy skupią się na zawężeniu wielkości zatamowanego rejonu, poprzez wybudowanie nowych tam” – poinformował rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Siemieniec.

APW, PAP