logo

MON: Minister Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA

Sobota, 4 lutego 2023 (18:05)
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2023 (19:37)

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje – przekazało dziś MON.

„Szef MON nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA. Minister Mariusz Błaszczak złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym wywieszona była flaga. W tym miejscu hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje. Flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru” – przekazało na Twitterze MON.

Jak podkreślono, „wszelkie próby kwestionowania tego faktu wpisują się w prorosyjską retorykę”. „Niepodważalna konieczność pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją nie oznacza akceptacji działań Ukraińskiej Powstańczej Armii podczas drugiej wojny światowej” – czytamy we wpisie resortu obrony.

Minister Błaszczak w piątek złożył wizytę w Kijowie, gdzie przybył w ramach tzw. inicjatywy czołgowej, której celem jest przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który wręczył mu Order Za Zasługi I Klasy, oraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

APW, PAP