logo

Pomorskie: W Sopocie rozpoczął się Kongres Polskie Porty 2030

Czwartek, 1 czerwca 2023 (09:54)
Aktualizacja: Czwartek, 1 czerwca 2023 (10:00)

Dziś w Sopocie rozpoczął się Kongres Polskie Porty 2030. To pierwsza konferencja zorganizowana
na taką skalę, skupiająca wokół siebie sektor portowy – powiedział prezes zarządu i wydawca portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.

Udział w nim biorą przedstawiciele najważniejszych
w branży firm i instytucji. Wydarzenie organizowane przez wydawcę portalu podzielone jest na 9 paneli tematycznych, podczas których eksperci będą dyskutowali m.in.
o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.

– Kongres Polskie Porty 2030 to pierwsza konferencja zorganizowana na taką skalę, skupiająca wokół siebie sektor portowy, skoncentrowana wyłącznie na sektorze portowym i na łańcuchu firm, które tworzą ten sektor
– podkreślił Mateusz Kowalewski.

Dodał, że w zakresie przeładunków w polskich portach można zaobserwować „prawdziwy boom”. – Porty są takim papierkiem lakmusowym gospodarki. Po raz pierwszy mieliśmy okazję się o tym przekonać podczas pandemii COVID-19. Po raz drugi, w jeszcze większym stopniu, przekonaliśmy się o tym po agresji Rosji na Ukrainę.
Tak naprawdę polska gospodarka, wszystkie polskie domy, polski przemysł są uzależnione od dostaw surowców drogą morską – wskazał.

Jak zaznaczył, kolejną ważną rolą, którą pełnią porty, jest obronność, czyli „gotowość do obsługi okrętów wojennych
i przeładunków wojsk związanych z zobowiązaniami, które mamy wobec NATO czy wobec naszych sojuszników,
takich jak US Army”.

Jego zdaniem „ta nowa rola jest olbrzymia, ma olbrzymi wpływ na polską gospodarkę, na życie Polaków i wymaga też zastanowienia się nad przyszłością i rozwojem portów, żeby mogły one spełniać te coraz bardziej skomplikowane zadania”. – Dlatego przez najbliższe dwa dni chcemy rozmawiać o planowaniu rozwoju infrastruktury, o rozwoju wszystkich portów razem, ale i rozwoju każdego z portów osobno – wyjaśnił Mateusz Kowalewski.

Kongres Polskie Porty 2030 odbywa się w dniach
1-2 czerwca 2023 r.

EKO, PAP