logo

Gdańsk: Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE

Poniedziałek, 5 czerwca 2023 (16:06)

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023 rozpoczął się w poniedziałek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej”. 

„Atak Rosji na Ukrainę nie tylko zdestabilizował rynki międzynarodowe, ale pokazał też, że kraj ten – o czym wielokrotnie mówiliśmy na forum międzynarodowym – nie jest rzetelnym partnerem i stabilnym dostawcą paliw kopalnych. Dlatego też jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników szczytu, odczytanym przez prezesa Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztofa Karasia.

„To właśnie suwerenność energetyczna stanowić będzie czwarty filar zaktualizowanej polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Chcemy dalej redukować zależność naszej gospodarki od importowanych paliw kopalnych i poprawić efektywność energetyczną. Będziemy też dążyć do zwiększenia krajowych mocy produkcyjnych i kontynuować rozwój odnawialnych źródeł energii” – wskazał w liście Mateusz Morawiecki.

„Już dziś nasze wysiłki w tym obszarze przynoszą wymierne efekty. Dzięki podjętym działaniom, w 2025 roku moc zainstalowana w OZE może wynieść ok. 28 GW. Będziemy też wdrażać energię jądrową, tę wielkoskalową, jak i budować mniejsze reaktory modułowe SMR. Realizacja tego ostatniego zadania jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa, nie tylko w obszarze energetyki, ale również w kontekście geopolitycznym. Jestem przekonany, że przyczyni się ona także do rozwoju gospodarczego naszego kraju, obniżenia kosztów energii, a także długoterminowo do spowolnienia inflacji” – podkreślił premier.

 

AB, PAP