logo

Dąbrowa Górnicza: Lekarze wykorzystują sztuczną inteligencję

Czwartek, 18 kwietnia 2024 (10:36)
Aktualizacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 (10:42)

Rośnie liczba pacjentów leczonych za pomocą radioterapii w Dąbrowie Górniczej. W tym celu Zagłębiowskie Centrum Onkologii wykorzystuje sztuczną inteligencję do bardziej precyzyjnego i szybszego ustalenia zakresu leczenia.

Proces planowania radioterapii przebiega wieloetapowo – jednym z etapów jest konturowanie guza nowotworowego i narządów krytycznych.

„Za przeprowadzenie tego trudnego i pracochłonnego procesu odpowiada lekarz, onkolog radioterapeuta. Konturowanie polega na wyrysowaniu konturów guza oraz narządów zdrowych na poszczególnych skanach tomografii komputerowej. Dla człowieka to kilka godzin pracy, sztuczna inteligencja robi to w kilka minut” – wyjaśnił kierownik Zakładu Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej dr Marcin Hutnik.

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji proces planowania znacznie się skraca, a specjaliści mogą czuwać nad przygotowywaniem większej liczby planów leczenia jednocześnie. Krótszy jest również czas oczekiwania pacjenta na rozpoczęcie radioterapii.

Jak zapewniają lekarze, specjaliści każdorazowo sprawdzają efekty pracy sztucznej inteligencji. „Zdarza się nadal, że wprowadzamy pewne korekty, ale trzeba też podkreślić, że sztuczna inteligencja szybko się uczy i raz wprowadzoną poprawkę potrafi zapamiętać. Konturując dane narządu po raz kolejny, już nie popełnia tych samych błędów” – podkreślił dr Marcin Hutnik.

System jest w tej chwili w fazie testów i weryfikacji w zakresie pełnej przydatności do działania w dąbrowskiej lecznicy.

W Zakładzie Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii każdego roku specjalistyczne wsparcie otrzymuje ponad 1200 chorych. Są to głównie pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi oraz schorzeniami nienowotworowymi, jak ostrogi piętowe czy zespół bolesnego barku; stosowane są tam nowoczesne techniki radioterapii jak technika obrotowa, technika modulowanej intensywności wiązki czy wysokospecjalistyczna radioterapia stereotaktyczna.

EKO, PAP