logo
logo
zdjęcie

Rzeszów, 22.05.2024. Radosław Wojtaszek (na zdj.) w partii szachów z Wojciechem Morandą podczas mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w Rzeszowie Zdjęcie: Darek Delmanowicz / PAP

MP w szachach: Wojtaszek, Kiołbasa i Malcewska na czele po trzech rundach

Piątek, 24 maja 2024 (20:46)

Aktualizacja: Sobota, 25 maja 2024 (11:09)

Radosław Wojtaszek oraz Oliwia Kiołbasa i Aleksandra Malcewska wśród kobiet – wszyscy po 2,5 pkt – prowadzą po trzech z dziewięciu rund mistrzostw Polski w szachach. W turnieju w Rzeszowie uczestnicy rywalizują systemem kołowym.

W Sali Widokowej Hotelu Rzeszów doszło w piątek do pojedynku arcymistrzów zajmujących drugie i trzecie miejsce w krajowym rankingu. Mający na koncie już pięć triumfów w mistrzostwach Polski Wojtaszek zremisował białymi z czterokrotnym złotym medalistą Mateuszem Bartlem, tracąc pierwsze pół punktu w imprezie, ale utrzymując samodzielne prowadzenie.

W turnieju kolejny raz nie uczestniczy najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda, który swój jedyny tytuł w MP wywalczył w 2018 roku.

Remis padł także m.in.w rywalizacji broniącego tytułu Bartosza Soćko z brązowym medalistą sprzed roku Szymonem Gumularzem. Jedyne zwycięstwo w tej rundzie odniósł 22-letni Radosław Psyk, pokonując dwa lata młodszego Michała Koziorowicza.

Bardziej bezkompromisowo walczyły uczestniczki turnieju kobiet – wszystkie partie przyniosły rozstrzygnięcia. Prowadząca po dwóch dniach Julia Antolak przegrała z najbardziej doświadczoną i utytułowaną Moniką Soćko.
W tej sytuacji liderkami zostały Kiołbasa i Malcewska, które wygrały czarnym, odpowiednio, z Ewą Barwińską i złotą medalistką w ostatnich dwóch latach, Michaliną Rudzińską.

Po najdłuższej partii dnia pierwsze swoje zwycięstwo odniosła najwyżej klasyfikowana w stawce Alina Kaszlinska, wygrywając z Liwią Jarocką.

Mistrzostwa w Rzeszowie potrwają do niedzieli.

APW, PAP

NaszDziennik.pl