logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Dean Lewins/ PAP

Wygrana Igi Świątek

Sobota, 22 stycznia 2022 (11:55)

Aktualizacja: Sobota, 22 stycznia 2022 (13:03)

Iga Świątek wygrała z Rosjanką Darią Kasatkiną 6:2, 6:3 i awansowała do 4. rundy – 1/8 finału – wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne.

Kolejną rywalkę 20-letniej Polki wyłoni spotkanie między Rosjanką Anastazją Pawliuczenkową (nr 10) a Rumunką Soraną Cirsteą.

Rozstawiona z „siódemką” Świątek po raz pierwszy w tej edycji zmagań w Melbourne mogła zaprezentować się w sesji wieczornej. Więcej różnic w porównaniu z dwoma wcześniejszymi meczami nie było, choć 23. w światowym rankingu Kasatknina zawiesiła jej poprzeczkę wyżej niż Brytyjka Harriet Dart czy Szwedka Rebecca Peterson.

Najkrótszym podsumowaniem trwającego 94 minut pojedynku Polki z Rosjanką mogłoby być stwierdzenie, że wynik nie do końca oddaje przebieg wydarzeń na korcie. „Mecz był bardziej wyrównany niż końcowy rezultat. Mało gemów, a spotkanie dość długie, co wskazuje na długie wymiany i dużo walki na przewagi” – skomentowała w studio Eurosportu była brytyjska tenisistka Johanna Konta.

I miała rację, bo tylko pięć z 17 gemów kończyło się wynikiem 40:0 lub 40:15, a aż 10 toczyło się na przewagi. W dwóch zawodniczki rozegrały aż 14 punktów.

Pierwszy set po 45 minutach zakończył się zwycięstwem Świątek 6:3.

Drugi także rozpoczął się po jej myśli, bo szybko przełamała pochodzącą z Togliatti tenisistkę i wyszła na 2:0. Wtedy zdarzyło się jej jedyne w spotkaniu potknięcie przy własnym podaniu i Rosjanka błyskawicznie odrobiła straty.

W piątym gemie Kasatkina nie wykorzystała dwóch okazji do ponownego przełamania Świątek, a ta nie zaprzepaściła takiej okazji w kolejnej rozgrywce, po której prowadziła 4:2. To przełamanie praktycznie rozstrzygnęło mecz, bo później emocji już było mało. Polka czuła się pewnie, jej przeciwniczka nie miała argumentów, by odwrócić losy spotkania, które zakończyło się po ponad półtoragodzinnej rywalizacji 6:2, 6:3.

Jga Świątek tym samym „pomściła” Magdę Linette, którą Rosjanka wyeliminowała w poprzedniej rundzie, oraz zrewanżowała się Kasatkinie za ubiegłoroczną porażkę na trawie w Eastbourne.

AB, PAP

NaszDziennik.pl