logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Iga Świątek mistrzynią świata federacji ITF

Czwartek, 15 grudnia 2022 (15:48)

Aktualizacja: Czwartek, 18 maja 2023 (15:06)

Liderka rankingu WTA Iga Świątek oraz Hiszpan Rafael Nadal zostali uznani mistrzami świata 2022 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

Gali ITF odbędzie się w londyńskim Victoria and Albert Museum 8 lipca 2023 roku. Wtedy też Iga Świątek i Rafael Nadal odbiorą nagrody.

Świątek jest pierwszą Polką wyróżnioną przez ITF. Przed nią mistrzem świata w deblu został uznany Łukasz Kubot
w 2017 roku. Wówczas był liderem rankingu ATP i wygrał Wimbledon w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo.

Polka triumfowała w sumie w ośmiu turniejach, odnosząc zwycięstwa w wielkoszlemowych Roland Garros i US Open, w imprezach rangi WTA 1000 w Dausze, Indian Wells, Miami, Rzymie oraz w WTA 500 w Stuttgarcie i San Diego. Na jesieni dotarła też do finału WTA 500 w Ostrawie, a rok zakończyła półfinałem w WTA Finals w amerykańskim Forth Worth. Świątek 4 kwietnia jako pierwsza Polka w historii objęła prowadzenie w rankingu WTA i wciąż jest numerem jeden na świecie z ogromną przewagą punktową nad rywalkami.

„To był wielki rok dla mnie, a ta nagroda potwierdza, jak daleko dotarłam i jak wiele osiągnęłam. Jestem dumna
i chcę podziękować ITF-owi za to wyróżnienie. To wszystko nie byłoby możliwe bez mojego teamu, mojej rodziny
i moich fanów w Polsce i na całym świecie, więc potraktujcie to jako naszą wspólną nagrodę za niesamowitą podróż po korcie w 2022 roku” – powiedziała Iga Świątek, która od lutego do maja odnotowała serię
37 kolejnych meczów bez porażki.

ITF ogłosiła w czwartek zwycięzców także w innych kategoriach. Za najlepsze deble sezonu uznano: już po raz trzeci Czeszki Barborę Krejčíkovą Kateřinę Siniakovą oraz po raz pierwszy amerykańsko-brytyjski duet Rajeev Ram
i Joe Salisbury. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl