logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Psycholog uniewinniona

Środa, 28 lipca 2021 (14:40)

Aktualizacja: Środa, 28 lipca 2021 (15:50)

Hiszpański sąd uniewinnił katolicką psycholog Elenę Lorenzo, ukaraną w 2019 r. przez władze wspólnoty autonomicznej Madrytu kwotą 20 tys. euro za prowadzenie terapii dla osób homoseksualnych.

Hiszpanka prowadząca szkolenia z zakresu seksualności zapłaciła karę w 2020 r. dzięki ofiarności darczyńców, zarówno osób indywidualnych, jak i organizacji społecznych, m.in. katolickich.

W swoim orzeczeniu Wyższy Sąd Wspólnoty Autonomicznej Madrytu (TSJM) anulował sankcję, wskazując, że Elena Lorenzo nie złamała prawa. Sąd wskazał też na szereg niezgodnych z przepisami działań władz regionu Madrytu, które skutkowały nałożeniem kary na psycholog.

Reprezentujące przed sądem Lorenzo hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich stwierdziło w komunikacie po werdykcie, że psycholog została ukarana w 2019 r., „gdyż była przez kilka lat prześladowana przez część lobby lgbt […], w tym w szczególności przez byłego wicepremiera regionu Ignacio Aguado”.

Pomimo skazania w 2019 r. Lorenzo wielokrotnie podkreślała w rozmowach z mediami, że nie boi się konsekwencji tzw. prawa chroniącego przed lgbtfobią, obowiązującego w regionie Madrytu.

Zapowiedziała, że zamierza w dalszym ciągu prowadzić terapię dla osób pragnących porzucić skłonności homoseksualne.

APW, KAI

NaszDziennik.pl