logo

Argentyna: Rząd w kryzysie

Piątek, 17 września 2021 (07:05)
Aktualizacja: Piątek, 17 września 2021 (09:12)

Po niedzielnych prawyborach przegranych przez rządzący w Argentynie centrolewicowy Front Wszystkich, który uzyskał większość tylko w siedmiu z dwudziestu czterech prowincji kraju, pięciu ministrów oddało się do dyspozycji prezydenta Alberto Fernándeza.

W czternastu z dwudziestu czterech okręgów wybory zdecydowanie wygrała argentyńska centroprawica występująca w koalicji Razem dla Zmiany, a w pozostałych trzech nie ma zdecydowanych zwycięzców.

Rząd Alberto Fernándeza znalazł się w głębokim kryzysie. Wyniki głosowania są powszechnie komentowane jako zapowiedź zwycięstwa głównego ugrupowania wielkiej opozycyjnej koalicji Razem dla Zmiany w wyborach wyznaczonych na 14 listopada, w których odnowiona zostanie obsada 127 z 257 miejsc w Izbie Deputowanych, gdzie żadne z ugrupowań politycznych nie ma obecnie absolutnej większości.

W 72-osobowym Senacie zdominowanym przez przedstawicieli rządu przedmiotem rywalizacji wyborczej będzie w listopadzie jedna trzecia mandatów.

Niedzielne głosowanie zakończone porażką gabinetu prezydenta Fernándeza było dla niego pierwszym sprawdzianem od grudnia 2019 roku, to jest od objęcia przez niego urzędu i utworzenia gabinetu z udziałem lewicy peronistowskiej.

AB, PAP