logo

Kreml o rozszerzeniu NATO na obszar Ukrainy

Poniedziałek, 27 września 2021 (15:16)
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 września 2021 (15:26)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując słowa przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki o Ukrainie, ostrzegł, że rozszerzenie infrastruktury sojuszu na obszar Ukrainy jest dla Moskwy przekroczeniem „czerwonej linii” – przekroczeniem dopuszczalnych granic.

– Prezydent Putin mówił, iż jest to poza granicą tych czerwonych linii, o których wspominał niejednokrotnie – powiedział Pieskow.

Według jego słów Putin i Łukaszenka kilkakrotnie omawiali kwestię „potencjalnego rozszerzenia infrastruktury NATO na terytorium Ukrainy”.

Pytany o odpowiedź Moskwy i Mińska na taki rozwój wydarzeń, rzecznik Kremla odparł, iż podejmą one „działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa obu państw”.

Łukaszenka powiedział w poniedziałek, że na Ukrainie „pod przykryciem ośrodków szkoleniowych tworzone są faktycznie bazy USA”. Zapowiedział, że wspólnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem „ustalili, że trzeba tam przedsięwziąć jakieś kroki”.

– W przeciwnym razie będziemy jutro mieć na granicy Białorusi i Rosji nieakceptowalną dla nas sytuację. Włącznie z rozmieszczeniem rakiet odpowiedniego zasięgu – powiedział Łukaszenka.

APW, PAP