logo

Białoruś wzywa swego ambasadora we Francji

Poniedziałek, 18 października 2021 (17:18)
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 października 2021 (18:43)

Białoruś wezwała na konsultacje do kraju Ihara Fisienkę, swego ambasadora w Paryżu – poinformowało białoruskie MSZ. Wcześniej zażądało, aby Białoruś opuścił francuski ambasador Nicolas de Bouillane de Lacoste. Dyplomata wyjechał z Mińska w niedzielę.

„Ambasador Białorusi we Francji Ihar Fisienka został wezwany do Mińska na konsultacje” – napisał w komunikacie rzecznik MSZ Anatol Hłaz.

Według białoruskich mediów francuski ambasador został wyrzucony, gdyż nie przedstawił listów uwierzytelniających prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence.

„Francja nie uznała wyników wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 roku i ja nie wręczyłem listów uwierzytelniających” – potwierdził de Lacoste w posłaniu wideo, rozpowszechnionym przez ambasadę Francji w Mińsku.

Według ambasady dyplomata przedstawił 8 grudnia 2020 r. kopię listów uwierzytelniających ministrowi spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirowi Makiejowi.

„Francja będzie stać przy narodzie Białorusi i będzie szukać rozwiązania kryzysu w tym kraju” – napisało w oświadczeniu francuskie MSZ. Jednocześnie podało, że poinformowano stronę białoruską o adekwatnych krokach, podjętych przez Francję wobec białoruskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego we Francji.

De Lacoste jest kolejnym dyplomatą państwa członkowskiego Unii Europejskiej zmuszonym przez Białoruś do opuszczenia Mińska.

AB, PAP