logo

Hiszpania: Dzieci naśladują w szkołach zachowanie bohaterów brutalnego serialu

Poniedziałek, 18 października 2021 (18:08)
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 października 2021 (18:50)

Dzieci w wielu hiszpańskich szkołach podstawowych zaczęły naśladować zachowanie bohaterów brutalnego południowokoreańskiego serialu „Squid Game”, pokazywanego na amerykańskiej platformie streamingowej Netflix.

Serial przedstawia grupę osób uczestniczących w grach, ale konkurujących ze sobą na śmierć i życie, gdzie przegrywający są brutalnie zabijani. Grupa perwersyjnych milionerów robi zakłady i bawi się obserwowaniem tych „zabaw”. W serialu gra idzie o wielomilionową nagrodę dla zwycięzcy, który przeżyje.

„Zauważyliśmy, że 8- i 9-latkowie bawią się w gry podobne do tych pokazywanych w filmie. Ze śpiewem naśladują strzały do przegrywających i sami padają na ziemię, udając martwych. Jestem w szoku” – napisała na Twitterze jedna z nauczycielek, otwierając w sieciach społecznościowych debatę.

„Jak mamy przekazywać wartości, jeżeli na co dzień w domu jest normalne oglądanie przez małe dzieci brutalnych scen przemocy?” – zapytała retorycznie. „Choć serial nie jest rekomendowany dla osób poniżej 16 lat, wygląda na to, że wiele dzieci ogląda go ze swoimi rodzicami” – dodała.

Nauczyciele obawiają się, że pokazywana w filmie przemoc spowoduje u dzieci znieczulicę i sygnalizują na Twitterze niebezpieczeństwa, na jakie narażone są małe dzieci, które jeszcze nie umieją oddzielić rzeczywistości od fikcji.

AB, PAP