logo

Ofiarność żołnierzy gen. Maczka w historii Bredy

Niedziela, 24 października 2021 (13:12)
Aktualizacja: Niedziela, 24 października 2021 (13:18)

Ofiarność i poświęcenie żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka na stałe zapisały się w historii Bredy oraz w historii relacji polsko-niderlandzkich – napisał w liście do uczestników uroczystości w Memoriale Generała Maczka w Bredzie wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński. Oby pamięć o nich nigdy nie zagasła – dodał.

Dziś w Memoriale Generała Maczka w Bredzie odbywa się inauguracja ściany multimedialnej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Breda–Polen 1939–1945. List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Odczytał go ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak.

„Ofiarność i poświęcenie polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka na stałe zapisały się w historii Bredy oraz w historii relacji polsko-niderlandzkich. Dla wielu żołnierzy miasto to stało się ich miastem – miejscem, z którym pozostali związani do końca życia” – przypomniał w liście wicepremier Gliński.

Wskazał, że „dziś głównym świadectwem ofiarności Polaków są oczywiście dwa cmentarze w Bredzie”. „Ale ogromną rolę w kultywowaniu pamięci o polskich żołnierzach i ich dowódcy odgrywa także Memoriał Maczka w Bredzie” – podkreślił.

Wyraził wdzięczność partnerom tego przedsięwzięcia – Fundacji Breda–Polen 1939–1945, która odpowiadała za budowę nowej siedziby muzeum, oraz Muzeum Historii Polski, które stworzyło niezwykłą multimedialną ekspozycję w trzech wersjach językowych.

„To, co państwo widzicie, to największa multimedialna instalacja na terenie Niderlandów. Na ogromnym ekranie odwiedzający Muzeum będą mogli zapoznać się z historią, losami i wojennym szlakiem żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, na czele z generałem Stanisławem Maczkiem. Animacje zostały uzupełnione, często filmami wcześniej niepublikowanymi, zdjęciami z archiwów rodzinnych” – zwrócił uwagę minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

JG, PAP