logo

Litwa: Jęz. polski wróci na listę przedmiotów obowiązkowych

Piątek, 26 listopada 2021 (19:14)
Aktualizacja: Piątek, 26 listopada 2021 (19:52)

Język polski w szkołach na Litwie z polskim językiem nauczania wróci na listę przedmiotów obowiązkowych na maturze – poinformowali w Wilnie wiceministrowie edukacji i nauki oraz spraw zagranicznych RP, Tomasz Rzymkowski i Szymon Szynkowski vel Sęk, po spotkaniu w piątek z minister oświaty Litwy Jurgitą Sziugżdiniene.

Język polski będzie na maturze przedmiotem obowiązkowym – zapowiedział Rzymkowski podczas spotkania z polskimi dziennikarzami.

– Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów – dodał.

– Decyzja zapadła – powiedział Szynkowski vel Sęk informując, że litewska minister „podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym matura z języka polskiego będzie obowiązkowa”.

W 1998 roku egzamin maturalny z języka polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju. Od ponad 20 lat Polacy na Litwie domagają się przywrócenia matury z polskiego jako egzaminu obowiązkowego.

Do tej pory władze Litwy jedynie obiecywały uwzględnić postulat Polaków. Podpisane obecnie rozporządzenie jest pierwszą deklaracją pisemną. Jak zaznaczył Szynkowski vel Sęk, „decyzja zapadła i jest nieodwracalna”.

APW, PAP