logo

Boliwia: Feministki zaatakowały kobiety przed katedrą

Wtorek, 30 listopada 2021 (18:42)
Aktualizacja: Wtorek, 30 listopada 2021 (19:17)
„To zdumiewające, że samozwańczy obrońcy kobiet dopuszczają się przemocy wobec samych kobiet. Nietolerancyjna i agresywna postawa przeczy dobru sprawy” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez boliwijską archidiecezję Santa Cruz de la Sierra po atakach feministycznych demonstrantów na grupy wiernych pilnujących kościoła.

Archidiecezja potępiła przemoc, jakiej przed katedrą w La Paz dopuścili się demonstranci feministyczni 25 listopada. W oświadczeniu z ubiegłej soboty wyrażono ubolewanie z powodu przemocy i obelg ze strony grupy feministek, które zaatakowały i brutalnie pobiły kobietę przed katedrą. Wieczorem tłum demonstrujących feministek zbliżył się do kościoła, gdzie grupa katolickich kobiet zebrała się w towarzystwie kilku mężczyzn, aby chronić kościół. Protestujące kobiety wykrzykiwały m.in. hasła proaborcyjne. Demonstranci obrzucili także broniących kościoła przed atakiem czerwoną farbą, kałem i butelkami.

Archidiecezja Santa Cruz również wyraziła zaniepokojenie „nieobecnością służb porządkowych, których zadaniem jest przeciwdziałanie konfrontacji, obrona bezpieczeństwa ludzi, jak również ochrona dziedzictwa historycznego, kulturowego i religijnego miasta”.

„Prosimy autorów ekscesów i wszystkich, aby przyjęli wezwanie Pana i pracowali na rzecz pokoju i życia”, i nie podżegali do „nienawiści i przemocy” – czytamy w oświadczeniu.

Na przestrzeni kilku dni w różnych miastach Boliwii i innych częściach obu Ameryk feministki demonstrowały, niszcząc budynki publiczne i prywatne oraz atakując kościoły. W ubiegłą środę nieznani sprawcy podłożyli ładunek wybuchowy przed wejściem do biur boliwijskiej konferencji biskupów. W wyniku eksplozji nie ucierpieli ludzie, jednak zniszczone zostały drzwi budynku.

APW, KAI