logo
logo

Zdjęcie: Krzysztof Belczyński/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Bronić życia, religii i relacji społecznych

Wtorek, 18 stycznia 2022 (20:55)

Aktualizacja: Środa, 19 stycznia 2022 (09:42)

Na istotne wartości, które powinni uwzględniać katolicy podczas tegorocznych wyborów prezydenckich (10 i 24 kwietnia 2022 r.) oraz parlamentarnych (12 i 19 czerwca 2022 r.) wskazała wiernym Rada Stała Konferencji Biskupów Francji. Opublikowała ona dokument zatytułowany „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5) zachęcający Francuzów do wzięcia pod uwagę pewnych kwestii, które będą miały decydujący wpływ na przyszłość narodu.

Francuscy biskupi zaznaczają, że w wyborach nie chodzi o wyrażenie sprzeciwu, ile o to, aby szukać „tego, co najlepsze”, opierając się pokusie „zniechęcenia i zgorzknienia”. Pierwszym punktem wymienianym przez nich jest obrona życia. „Jakże nie być zaskoczonym i głęboko zasmuconym, gdy widzimy, że pokusa eutanazji łączy się niekiedy, w sposób całkowicie sprzeczny, z pewną przesadą w dziedzinie sanitarnej?”. Wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec liberalizacji eutanazji, podobnie jak opowiadają się przeciw „dalszemu wydłużaniu terminów zezwalających na legalne zabiegi przerwania ciąży”.

Pasterze francuskiego Kościoła nie dają wiernym konkretnych wskazówek, na jakie osoby czy ugrupowania głosować. Zachęcają jednak wyborców, by czynili to zgodnie z własnym, dobrze uformowanym sumieniem, w świetle kryteriów rozeznania, których naucza Magisterium Kościoła i które przypominają w obecnym tekście. „Żyjemy w trudnych i niebezpiecznych czasach. Kluczowe znaczenie będą miały zbliżające się terminy wyborów. Ale strach jest zawsze złym doradcą. To właśnie nadzieja otwiera drogę do odważnych i zbawiennych wyborów” – stwierdzają.

Autorzy dokumentu przypominają, że pierwszy okres lockdownu naznaczony był często przywoływaną troską o „ratowanie życia”. Często przy tej okazji zapominano, że każda osoba ludzka potrzebuje relacji przyjaźni i uczucia, ale także umocnienia duchowego wymiaru jej życia. Dla chrześcijan wielkość społeczeństwa polega na tym, że pomaga wszystkim jego członkom szanować życie i godność wszystkich, zwłaszcza tych najbardziej wrażliwych. Jakże nie być zdumionym i głęboko zasmuconym, „gdy widzimy, że pokusa eutanazji łączy się czasem, w sposób całkowicie sprzeczny, z pewną przesadą w dziedzinie opieki sanitarnej? Droga autentycznie ludzka, ta, która przyczynia się do pokoju, nie może polegać ani na przesadzie terapeutycznej, ani na uciekaniu się do eutanazji: wymaga ona szacunku oraz bacznego i życzliwego towarzyszenia każdej osobie na wszystkich etapach jej istnienia. Należy życzyć bardziej ambitnego rozwoju opieki paliatywnej w naszym kraju: będzie to wyraźny znak, który przemówi do wszystkich” – czytamy w tekście francuskich biskupów.

Przypominają oni, że ratowanie życia oznacza także „przyjmowanie nowego życia z szacunkiem i zachwytem. Dążenie do wydłużenia terminów zezwalających na legalne przerwanie ciąży stanowi dodatkową przemoc wobec całego społeczeństwa, a zwłaszcza wobec osób najbardziej wrażliwych lub niepełnosprawnych” – zaznaczają. Wskazują na znaczenie inicjatyw na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w szkołach lub w miejscu pracy.

Rada Stała francuskiego Episkopatu apeluje o respektowanie wolności. Zaznacza, że debata nad „ustawą wzmacniającą poszanowanie zasad Republiki” uwypukliła pokusę: naruszania, w imię bezpieczeństwa, wolności słowa, stowarzyszania się, edukacji, a nawet religii oraz równości obywateli, zarówno wierzących jak i niewierzących. „Co więcej, wszechobecność mediów cyfrowych rodzi nowe pytania o poszanowanie wolności. Nie może być prawdziwej równości i braterstwa, a nawet prawdziwego i trwałego bezpieczeństwa, bez skrupulatnego poszanowania wolności jednostek” – stwierdzają autorzy.

APW, KAI

NaszDziennik.pl