logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Valdemar Doveiko / PAP

Wizyta w Wilnie

Piątek, 21 stycznia 2022 (19:49)

Aktualizacja: Piątek, 21 stycznia 2022 (20:58)

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oddali w piątek hołd wielkim Polakom, odwiedzając Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz kaplicę z grobami przywódców i uczestników Powstania Styczniowego. Złożyli również wieniec pod tablicą na domu, w którym w latach 1907-1921 mieszkali bracia Józef i Stanisław Cat Mackiewiczowie.

Z kolei w czwartek w Wilnie zainaugurowano ustanowiony przez Sejm RP Rok Józefa Mackiewicza, w mieście, w którym pisarz, publicysta i działacz wspierający idee niepodległości Polski mieszkał.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy kamieniu pamiątkowym przed domem, w którym mieszkał Józef Mackiewicz w podwileńskiej miejscowości Czarny Bór. Odwiedzono też ten dom odrestaurowany przy wsparciu finansowym Senatu RP i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, w którym powstało muzeum pisarza i jego twórczości.

„Na Litwie Józef Mackiewicz wśród Litwinów, ale też wśród mieszkających tu Polaków, nie jest zbyt dobrze znany. Jest tu dopiero odkrywany” – powiedział politolog Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie Andrzej Pukszto.

Zainteresowanie publicystą wzrosło przed kilkoma laty, gdy w języku litewskim ukazały się dwie książki Mackiewicza. Z inicjatywy Polaków i Litwinów w Wilnie została odsłonięta tablica na domu, w którym przed II wojną światową mieszkali bracia Mackiewiczowie, a w miejscowości Czarny Bór odsłonięto kamień pamiątkowy przed domem, w którym mieszkał Józef Mackiewicz.

Pukszto podkreśla, że „idee Józefa Mackiewicza są bardzo aktualne również dla budowania współczesnych relacji ponadnarodowych” w obliczu zagrożeń bezpieczeństwa w regionie.

Sejm RP, uznając wielkość dorobku Józefa Mackiewicza, m.in. wytrwale wspierającego idee niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi, ustanowił 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.

APW, PAP, https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna

NaszDziennik.pl