logo

Wielka Brytania: Demonstracje przeciw obowiązkowi szczepień na COVID-19

Sobota, 22 stycznia 2022 (20:00)
Aktualizacja: Sobota, 22 stycznia 2022 (20:23)

Kilka tysięcy pracowników brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS demonstrowało dzisiaj na Trafalgar Square w Londynie przeciw obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19.

Wprowadzenie obowiązku szczepień dla tych pracowników służby zdrowia w Anglii, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami, brytyjski minister zdrowa Sajid Javid ogłosił na początku listopada zeszłego roku. Zgodnie z tamtą zapowiedzią, ma on wejść w życie 1 kwietnia. Ale jeśli ktoś nie otrzymał jeszcze ani jednej dawki szczepionki, to aby zachować wymagany odstęp między nimi, musi pierwszą przyjąć najpóźniej 3 lutego.

Jednak w ostatnich dniach rząd przyznał, iż rozważa opóźnienie daty wejścia w życie tego wymogu, co ma związek z szacunkami, że w takiej sytuacji z pracy w NHS mogłoby odejść nawet 70 tys. osób, a służba zdrowia już teraz zmaga się z poważnymi brakami kadrowymi i długimi kolejkami pacjentów czekających na planowe leczenie.

Pracownicy służby zdrowia są drugą grupą zawodową w Wielkiej Brytanii, na którą nałożono obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Od listopada dotyczy to personelu domów opieki.

AB, PAP