logo
logo

Zdjęcie: fot.twitter.com/kombatanci/ Inne

Uroczystości na Monte Cassino

Środa, 18 maja 2022 (20:42)

Aktualizacja: Środa, 18 maja 2022 (20:53)

Przesłanie Monte Cassino wciąż jest aktualne, a szczególnie teraz, kiedy w naszej części Europy toczy się straszliwa wojna – mówił podczas Mszy św. na Monte Cassino biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Eucharystią z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz kombatantów i weteranów II wojny światowej sprawowaną na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się główne uroczystości rocznicowe.

Eucharystię koncelebrowali kapelani wojskowi (m.in. ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk i ks. mjr Marcin Janocha), harcerstwa oraz polscy duchowni pracujący i studiujący we Włoszech. Obecny był opat Monte Cassino o. Donato Ogliari. Msza św. była celebrowana z asystą honorową żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego.

W homilii ks. bp Lechowicz podkreślał, że żołnierze 2. Korpusu Polskiego walczącego o Monte Cassino swoją motywację do walki czerpali m.in. z wiary. – Zakorzenienie w wierze w Boga. Z tej wiary czerpali motywację do walki, wszak uczyli się na lekcjach katechezy, że miłość do Ojczyzny jest wpisana w czwarte przykazanie: „Czcij ojca i matkę swoją” – podkreślił biskup polowy.

Zdaniem ordynariusza wojskowego polskich żołnierzy cechowała „zdumiewająca odwaga, towarzysząca podejmowanym przez nich wyborom”. – Nie mieli żadnych wątpliwości. Nie kalkulowali. Budzili swoją postawą zdumienie i podziw – zaznaczył. 

Biskup polowy podkreślił aktualność przesłania walk o klasztorne wzgórze. – Przesłanie Monte Cassino wciąż jest na czasie, a szczególnie teraz, kiedy w naszej części Europy toczy się straszliwa wojna. Trwanie w wierze połączone z wyborem dokonanym w świetle wyznawanej wiary i płynącej z niej hierarchii wartości jest bardzo cenne. To część tego, co składa się na tzw. morale – tak ważne zarówno podczas działań wojennych, jak i w czasie pokoju – wskazał ks. bp Lechowicz.

Na Polski Cmentarz Wojenny przybyła pielgrzymka kombatantów i weteranów II wojny światowej zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wśród nich byli stuletni ppłk Otton Hulacki, najprawdopodobniej ostatni żyjący żołnierz 6. Pułku Dzieci Lwowskich i 98-letni kpt. Władysław Dąbrowski z 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W uroczystościach wzięli udział także harcerze i skauci.

Po Mszy św. miały miejsce międzyreligijna modlitwa w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 2. Korpusu, a po niej apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów w centralnym miejscu cmentarza, gdzie spoczywa gen. Władysław Anders, dowódca 2. Korpusu Polskiego. Przed południem w miasteczku Cassino odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przed popiersiem dowódcy 2. Korpusu Polskiego.

AB, KAI

NaszDziennik.pl