logo

Ukraina: Rosyjscy marynarze odmawiają wykonywania misji

Wtorek, 24 maja 2022 (11:27)
Aktualizacja: Wtorek, 24 maja 2022 (11:33)

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów – poinformował ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.

„Międzynarodowe sankcje nałożone na państwo okupanta nie pozwalają na pełną konserwację i naprawę sprzętu” – pisze ukraiński wywiad.

„Aby zapewnić pływalność niektórych okrętów, w tym przenoszących pociski manewrujące, oryginalne części zostały zastąpione przez części chińskiej produkcji, które zostały kupione za kilkukrotnie zawyżoną cenę” – poinformowano.

Ponadto według wywiadu dowództwo Flotylli Kaspijskiej, obawiając się inspekcji i oskarżeń o defraudację środków przeznaczonych na zakup części zamiennych, wydało nakaz ukrycia faktu niesprawności okrętów.

„Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej [...] postanowili potajemnie napisać zbiorowe listy do prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu, ujawniając oszustwa finansowe dowództwa” – twierdzi ukraiński wywiad.

APW, PAP