logo
logo
zdjęcie

Obrzeża Charkowa na Ukrainie, 25 maja 2022 r. Zdjęcie: SERGEY KOZLOV / PAP/EPA

Walka o kontrolę terytorium

Czwartek, 26 maja 2022 (11:38)

Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (12:09)

Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk – podał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

„Wróg próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonie Iziumu (w obwodzie charkowskim) i wznowić ofensywę na miasto Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Ostrzelał z artylerii, systemów rakietowych, moździerzy i czołgów miejscowości Czepil, Dowheńske, Kurulka, Bohorodyczne i Studenok” – czytamy w komunikacie.

„Na kierunku donieckim główne wysiłki wroga koncentrują się na przejęciu pełnej kontroli nad miejscowością Łyman i próbach poprawy sytuacji taktycznej w okolicach Siewierodoniecka i Awdijiwki” – dodało ukraińskie dowództwo.

***

Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach – poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Według stacji w mariupolskim porcie ma znajdować się sześć statków handlowych pod obcą banderą. Zdjęcia satelitarne pokazują, że te jednostki przemieściły się do miejsc, gdzie zwykle odbywa się załadunek.

***

Od początku inwazji na Ukrainę wojska Rosji straciły blisko 29,6 tys. żołnierzy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w serwisie Facebooka.

Całkowite straty bojowe Rosji na dzień 26 maja to – według ukraińskich danych – około 29,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1315 czołgów, 3235 bojowych pojazdów opancerzonych, 617 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2225 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 114 pocisków manewrujących.

Największe straty wojska rosyjskie poniosły na kierunku Awdijiwka [przed wojną około 30-tysięczne miasto na północ od Doniecka – PAP] – przekazano w komunikacie.

APW, PAP

NaszDziennik.pl