logo

Ukraina: Nad Wyspą Wężową znów powiewa ukraińska flaga

Poniedziałek, 4 lipca 2022 (13:29)
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lipca 2022 (13:34)

Wyspa Wężowa na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy – poinformowała rzecznik ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

– Na Wyspie Wężowej umieszczono flagę Ukrainy. Zakończyła się operacja wojskowa, terytorium wyspy wróciło pod ukraińską jurysdykcję – powiedziała rzecznik.

Wyspa Wężowa w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych
do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon na wyspie przy użyciu pocisków i dronów. W miniony czwartek Andrij Jermak, szef biura [kancelarii] prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że na wyspie nie ma już żołnierzy rosyjskich. Strona rosyjska potwierdziła potem wycofanie stamtąd swoich wojsk, tłumacząc
to „dobrą wolą”. 

AB, PAP