logo

USA: komentarze po strzelaninie w Danii

Poniedziałek, 4 lipca 2022 (14:54)
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lipca 2022 (15:05)

Konserwatywni Amerykanie wykorzystują strzelaninę w Danii jako przykład, że surowe prawo dotyczące broni rzekomo nie działa – poinformował w poniedziałek australijski portal news.com.au.

W niedzielnej strzelaninie w centrum handlowym Fields w Kopenhadze śmierć poniosły trzy osoby. W reakcji na to amerykańska kongresmenka Lauren Boebert – republikanka i działaczka na rzecz praw do broni, powiedziała, że jest to dowód na to, że Ameryka przyjęła właściwe podejście do kontroli broni palnej. „Właśnie doszło do masowej strzelaniny w Danii – w kraju, gdzie obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących broni w Europie. Nadszedł czas, aby przyznać, że prawa dotyczące broni NIE powstrzymują masowych strzelanin!” – napisała na Twitterze.

Oświadczenie to pojawiło się pomimo tego, że masowe strzelaniny nie są w Danii zjawiskiem codziennym – w ciągu ostatnich siedmiu lat miały miejsce tylko dwie. Tymczasem w USA tylko w tym roku odnotowano 303 takie wydarzenia – wynika z danych opublikowanych na stronie Gun Violence Archive, organizacji zajmującej się dokumentacją incydentów dotyczących broni palnej w USA – czytamy w komunikacie.

JG, PAP