logo

G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Poniedziałek, 4 lipca 2022 (21:35)
Aktualizacja: Wtorek, 5 lipca 2022 (09:04)

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj – poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Johnson, składając w Izbie Gmin sprawozdanie
z zeszłotygodniowych szczytów Wspólnoty Narodów, G7 oraz NATO, zapewnił, że Wielka Brytania nie rozważa łamania konwencji z Montreux, międzynarodowej umowy regulującej ruch morski na Morzu Czarnym, i istnieją alternatywne rozwiązania, które nie wymagają obecności brytyjskich okrętów wojennych.

Wyjaśnił, że wyprowadzenie zboża z Ukrainy „może wiązać się z twardszym podejściem, ale to, na co patrzymy, to możliwość wykorzystania rzek, w szczególności Dunaju”. Dodał, że być może trzeba będzie to zrobić „w mniejszych ilościach”, a nie w ramach jednego „gigantycznego konwoju morskiego” przez Morze Czarne.

Boris Johnson ocenił też, że szczyt NATO w Madrycie „przerósł wszelkie oczekiwania” w kwestii jedności Zachodu i wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Jak dodał, to powinno obalić mit, że zachodnim demokracjom brakuje zdolności do wytrwania
w przedłużających się kryzysach.

JG, PAP