logo

Węgry: Ambasador Estonii wezwany do MSZ

Środa, 17 sierpnia 2022 (15:04)
Aktualizacja: Środa, 17 sierpnia 2022 (15:08)

Ambasador Estonii w Budapeszcie został we wtorek wezwany do węgierskiego MSZ w związku z „niedopuszczalnymi”, krytycznymi wobec Węgier uwagami estońskich polityków – poinformował na Facebooku wiceminister spraw zagranicznych i handlu Tamás Menczer, cytowany przez agencję MTI.

Menczer nie wskazał, o jakie wypowiedzi chodzi.

Jak napisał, przekazał estońskiemu dyplomacie, że Węgry prowadzą w stosunku do Ukrainy największą akcję humanitarną w historii kraju. Oświadczył również, że rząd w Budapeszcie popiera ukraińską suwerenność i integralność terytorialną, a państwo węgierskie stoi po stronie pokoju.

Menczer wyraził zdziwienie, że krytyka Węgier pochodzi z kraju, którego przestrzeń powietrzna jest chroniona m.in. przez węgierskich żołnierzy.

W ten sposób odniósł się do uczestnictwa Węgier w NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, mającej na celu patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Od 1 sierpnia cztery węgierskie myśliwce Gripen, które stacjonują w bazie w litewskich Szawlach, prowadzą patrole razem z Eurofighterami z Niemiec i Włoch.

Na początku sierpnia estońskie media podały informację, że minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu potępił „podkopującą jedność Europy” politykę rządu węgierskiego premiera Viktora Orbàna.

APW, PAP