logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Oleg Petrasyuk/ PAP

Ukraina: Ostrzał obwodu donieckiego

Niedziela, 2 października 2022 (08:40)

Aktualizacja: Niedziela, 2 października 2022 (10:27)

Kilka osób zginęło na skutek ostrzału w obwodzie donieckim.

Trzech cywilów zginęło, a dziewięciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w niedzielę na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Dwie osoby zginęły w Awdijiwce, a jedna w miejscowości Paraskowijiwka – powiadomił Kyryłenko.

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło 916 mieszkańców Donbasu, a 2302 zostało rannych. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez agresora miastach Mariupol i Wołnowacha.

Po zajęciu na początku lipca większości obwodu ługańskiego rosyjskie siły znacząco wyhamowały tempo ofensywy w Donbasie, a walki na wschodzie Ukrainy przyjęły charakter wojny pozycyjnej. W ocenie większości analityków kolejnym celem najeźdźcy miało być miasto Bachmut w północnej części regionu donieckiego, lecz Kreml nie odnotowywał w ostatnich tygodniach postępów na tym odcinku frontu.

W sobotę władze w Kijowie potwierdziły, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. W ocenie szefa administracji regionu ługańskiego Serhija Hajdaja odbicie Łymanu pozwoli Ukraińcom zacząć odzyskiwać kontrolę nad utraconymi terenami na Ługańszczyźnie. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl