logo

Białoruś: Media informują o śmierci ministra spraw zagranicznych

Sobota, 26 listopada 2022 (15:50)
Aktualizacja: Sobota, 26 listopada 2022 (17:26)

Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi Hłaz wskazał, że „jeszcze wczoraj Uładzimir Makiej omawiał robocze plany na tydzień”, a jego śmierci nic nie zapowiadało.

Ani MSZ, ani oficjalne media nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „Dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Makiej miał 64 lata. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Białorusi od 2012 r. Wcześniej przez cztery lata stał na czele administracji prezydenta.

MSZ informowało, że w piątek Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi ks. abp. Ante Joziciem. W minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji – od rzecznik MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

APW, PAP