logo

Portugalia: Media o atakach na infrastrukturę informatyczną

Sobota, 4 lutego 2023 (18:40)

Infrastruktura informatyczna portugalskich szpitali stała się w ostatnich godzinach celem ataków hakerskich – podały dziś lizbońskie media. Według nich autorami agresji cybernetycznej są piraci informatyczni z Rosji.

Jednym z celów hakerów był podlizboński szpital Amadora-Sintra.

Ministerstwo zdrowia Portugalii potwierdziło w sobotnim komunikacie działania hakerów przeciwko infrastrukturze informatycznej szpitali. Odmówiło jednak podania kierunku, z którego pochodziły ataki.

W ich efekcie, jak sprecyzował resort, w niektórych placówkach medycznych tymczasowo doszło do zakłóceń w pracy rejestracji online. Zapewniono jednak, że w sobotę po południu funkcjonowanie systemu informatycznego zostało w pełni przywrócone.

W czwartek portugalski ośrodek monitorowania cyberprzestrzeni Visionware ogłosił, że powiązana z Kremlem grupa hakerów Killnet prowadzi intensywny werbunek w różnych krajach świata celem ataku na infrastrukturę informatyczną państw popierających Ukrainę w walce z rosyjską inwazją. Ujawniono, że jednym z planowanych celów agresji jest portugalska służba zdrowia.

APW, PAP