logo

USA: Stan wyjątkowy w Ohio

Sobota, 4 lutego 2023 (19:40)
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2023 (19:43)

W wiosce East Palestine w amerykańskim stanie Ohio ogłoszono stan wyjątkowy po wykolejeniu się w nocy z piątku na sobotę pociągu towarowego przewożącego niebezpieczne materiały. Wybuchł duży pożar, potrzebna była ewakuacja mieszkańców. Nie odnotowano dotychczas żadnych ofiar.

Szef władz East Palestine Trent Conaway ogłosił stan wyjątkowy, powołując się na zagrożenie związane z „wykolejeniem się pociągu z niebezpiecznymi materiałami”. Niektóre wagony wciąż płoną. Pociąg przewoził towary z Madison w stanie Illinois do Conway w Pensylwanii.

Jedna z największych kolei towarowych w Ameryce Norfolk Southern poinformowała dziś, że z ponad 100 wagonów 20 przewoziło niebezpieczne materiały. Niektóre z nich są łatwopalne i mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

Według radia publicznego NPR nie jest jasna przyczyna wykolejenia się pociągu. Akcję strażaków utrudniają niskie temperatury, zamarza woda w samochodach pożarniczych.

„Wiele dni może upłynąć, zanim wszystko zostanie uporządkowane i ludzie będą w stanie wrócić do swoich domów. A potem jeszcze nastąpi proces usuwania wagonów, które są uszkodzone” – cytuje lokalna telewizja WTAE eksperta ds. bezpieczeństwa Michaela Callanana.

APW, PAP