logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

USA: Śmiertelne ofiary burz i tornad

Niedziela, 26 marca 2023 (08:34)

Aktualizacja: Środa, 31 maja 2023 (07:56)

Setki domów zostały zrównane z ziemią, a pas zniszczeń ma długość 274 km.

26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. 

W Missisipi zginęło 25 osób, a najbardziej ucierpiało miasteczko Rolling Fork w zachodniej części stanu, liczące około 1900 mieszkańców. Domy zostały tam obrócone w gruzy, drzewa są połamane, wiele samochodów zostało kompletnie zniszczonych.

Michael Searcy, łowca burz, który widział tornado zbliżające się do Rolling Fork, spędził godziny, pomagając ratować uwięzionych w gruzach ludzi. „Gdy tylko przechodziliśmy z jednego pojazdu do drugiego lub z budynku na budynek, słyszeliśmy krzyki i wołanie o pomoc – opowiadał. – Byliśmy w małych grupach, przekopując się przez gruzy, próbując znaleźć i uwolnić ludzi”.

Zniszczona została też licząca ok. 300 mieszkańców wieś Silver City. Przebywający tam gubernator stanu Tate Reeves ogłosił stan wyjątkowy na dotkniętych przez tornado obszarach.

Jedna osoba zginęła w Alabamie. Tam ofiarą śmiertelną jest mężczyzna, który został jeszcze żywy wyciągnięty z błota przez ratowników, ale zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

 

AB, PAP

NaszDziennik.pl