logo

Konkurs palm

Niedziela, 26 marca 2023 (18:18)
Aktualizacja: Niedziela, 26 marca 2023 (18:51)

W Niedzielę Palmową odbędzie się 64. Konkurs Lipnickich Palm 

 
 
Będą kolorowe palmy sięgające nieba, występy zespołów regionalnych, kapel, orkiestr dętych oraz kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Tak w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia, zapowiada się 64. edycja Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Każdego roku przyciąga on tłumy mieszkańców południowo-wschodniej Polski.

Celem konkursu jest popularyzacja zwyczajów i obrzędów Niedzieli Palmowej, kultywowanie tradycji wykonywania lipnickich palm plecionych z wikliny i zdobionych zgodnie z miejscowym zwyczajem. Uczestnikami konkursu mogą być osoby indywidualne, rodziny, instytucje, organizacje społeczne, szkoły.

Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Palma musi być wykonana tak, aby jej wykonawca był w stanie objąć ją dłońmi na wysokości 1 metra.

 

AB, KAI