logo

Syria: Rosną problemy w kraju

Niedziela, 26 marca 2023 (19:09)
Aktualizacja: Niedziela, 26 marca 2023 (19:25)

Sytuacja gospodarcza w Syrii staje się coraz trudniejsza.

„Szczerze dziękujemy za każde wsparcie, ale niestety
w kraju jest coraz gorzej” – powiedziała przedstawicielka miejscowej Caritas, Sarah Hazim. Kobieta wskazała, jak seria kryzysów dotyka już od 12 lat to bliskowschodnie państwo, powodując, że odsetek ludzi ubogich oraz potrzebujących pomocy bardzo wzrósł.

Tamtejsza Caritas pracuje na szerokim polu oraz otrzymuje środki od międzynarodowych partnerów. „Jednak przedłużająca się sytuacja, do której dochodzą coraz
to nowsze tragedie, nie sprzyja poprawie życia mieszkańców” – zauważyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Sarah Hazim.

„Tak naprawdę zaczynaliśmy od początku kryzysu od odpowiadania na podstawowe potrzeby poszkodowanych społeczności w całej Syrii. Jest, jak wiadomo, dużo wewnętrznych uchodźców. Po 5-6 latach zaczęliśmy również próbować wykonywać jakieś ruchy w celu umożliwiania wczesnego odzyskania i utrzymania środków do życia. Właściwie Caritas Syria realizuje działania w wielu sektorach […]. Ale trzeba teraz wspomnieć, że od wyciszenia wojny mamy kolejny kryzys: to zła sytuacja gospodarcza w kraju spowodowana wojną oraz sankcjami, co przyczyniło się do braków w zakresie wszystkich potrzeb ludności, czyli paliwa, prądu, żywności […]. A obecnie mamy też trzęsienie ziemi. Czyli jest gorzej niż wcześniej”. – wskazała w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego.

AB, KAI