logo
logo

Zdjęcie: facebook.com/arkadiusz.mularczyk/ Inne

Próba kontynuowania dialogu

Poniedziałek, 27 marca 2023 (20:20)

Aktualizacja: Poniedziałek, 27 marca 2023 (21:03)

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął dwudniową wizytę w Berlinie. Jest ona zorganizowana „jako pewna próba kontynuowania dialogu
w trudnych sprawach polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście reparacji wojennych”, ale omawiane są również inne kwestie – powiedział Mularczyk.

W programie wizyty wiceszefa polskiej dyplomacji w RFN znalazły się spotkania z niemieckimi wiceministrami oraz parlamentarzystami z CDU, SPD i FDP, a także
z niemieckimi historykami i przedstawicielami Polonii.

Ta wizyta jest przede wszystkim zorganizowana „jako pewna próba kontynuowania dialogu w trudnych sprawach polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście reparacji wojennych. Trzeba powiedzieć jasno, że jest to jeden z głównych celów mojej wizyty” – stwierdził wiceminister Arkadiusz Mularczyk.

Podkreślił, że podczas jego spotkań w Niemczech podnoszone są również „kwestie naszych relacji bilateralnych w kontekście braku pewnej symetrii, jeśli chodzi o nauczanie i finansowanie nauczania języka polskiego w Niemczech; braku miejsca upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej”.

Rozmowy dotyczą także wojny na Ukrainie i „wizji postrzegania przyszłości tego konfliktu”. Mowa jest również o przyszłości Unii Europejskiej. „To są główne cele moich rozmów” – wyjaśnił Mularczyk. „Spotykam się z przedstawicielami wszystkich formacji politycznych” – zaznaczył wiceszef MSZ, zwracając uwagę, że „istotne jest, aby prowadzić dialog ze wszystkimi partiami politycznymi w Niemczech”.

Arkadiusz Mularczyk pierwszą wizytę w Berlinie jako wiceszef MSZ złożył w grudniu 2022 roku. Wśród głównych tematów rozmów były wówczas kwestie reparacji wojennych i upamiętnienia polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.

APW, PAP

NaszDziennik.pl