logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Arkadiusz Mularczyk: Dialog w sprawie reparacji

Wtorek, 28 marca 2023 (12:31)

Aktualizacja: Wtorek, 28 marca 2023 (12:56)

Wiceszef polskiego MSZ Arkadiusz Mularczyk przebywa z wizytą w Berlinie, gdzie rozmawia m.in. o kwestii reparacji dla Polski za straty wojenne.

– Kończymy tłumaczenia i wydawanie raportu w różnych językach. Myślę, że już niebawem będzie szeroka dystrybucja raportu w języku niemieckim w samych Niemczech – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

– Podczas wizyty w Berlinie spotykam się z przedstawicielami wszystkich partii politycznych – poinformował wiceminister spraw zagranicznych. 

– W poniedziałek miałem spotkanie z panem Dietmarem Nietanem (SPD), który jest pełnomocnikiem ds. kontaktów z Polską i jest dosyć dobrze zorientowany i zaangażowany w główne sprawy, które stanowią pewnego rodzaju problemy w relacjach polsko-niemieckich. Spotkałem się też z panem Wolfgangiem Kubickim, wiceprzewodniczącym Bundestagu z partii FDP. Spotykam się również z Tobiasem Lindnerem, ministrem stanu z MSZ ds. polityki bezpieczeństwa, oraz Norbertem  Röttgenem z CDU. To są ważni politycy w swoich środowiskach politycznych – uściślił.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że „istotne jest, aby ten dialog prowadzić ze wszystkimi partiami politycznymi w Niemczech, bo odnoszę wrażenie, że w Niemczech na poziomie urzędniczym będzie ciężko te różne tematy w sposób konstruktywny rozwiązać”.

Wiceszef MSZ zauważył, że „musi być konsensus polityczny, musi być świadomość, na czym polegają różne problemy w relacjach polsko-niemieckich”.

– Umówiliśmy się wstępnie z panem Nietanem na kontynuację dialogu w szerszej formule,
z przedstawicielami wszystkich formacji politycznych,
a platformą będzie grupa przyjaźni polsko-niemieckiej
– poinformował Arkadiusz Mularczyk.

– Panu Nietanowi taki pomysł się bardzo spodobał, ustalamy agendę spotkania i chcielibyśmy, żeby takie spotkanie odbyło się 22 maja w formule wszystkich formacji parlamentarnych, i tych rządzących, i tych opozycyjnych. Chodzi o to, żeby w klasie politycznej różnych formacji była pełna świadomość, jakie są problemy w naszych relacjach.

Poza odszkodowaniami uwidaczniają się inne problemy, jak choćby kwestie nauczania języka polskiego polskie dzieci
i polską młodzież w Niemczech oraz upamiętnienia
w Berlinie polskich ofiar okupacji niemieckiej.

– Trzeba powiedzieć, że to wstyd, tyle lat od zakończenia wojny mówimy o tym, dyskutujemy, a tego pomnika nie ma. Widać brak woli politycznej w tej sprawie – powiedział wiceszef polskiego MSZ.

Jeśli chodzi o niemieckie reparacje dla Polski, „jest to pewien proces, który rozpoczęliśmy. Mam świadomość, że na dziś żadna partia nie chce być tą, która pierwsza powie, że trzeba rozmawiać z Polską w tej sprawie. Dlatego zachęcam Pan Nietana i jego kolegów z Bundestagu do podjęcia dialogu”.

EKO, AB, PAP

NaszDziennik.pl