logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Wtorek, 28 marca 2023 (15:28)

Aktualizacja: Środa, 31 maja 2023 (07:56)

Polska i Rumunia, wyposażając siły zbrojne w podobny sprzęt, chcą w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoich państw, ale także całej wschodniej flanki NATO – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim
oraz pozostałymi ministrami we wtorek w Bukareszcie wziął udział w konsultacjach międzyrządowych
z przedstawicielami rządu Rumunii.

MON informowało wcześniej, że w trakcie wizyty w stolicy Rumunii szef MON spotkał się ze swoim odpowiednikiem Angelem Tilvarem, a rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy
spotkania B9.

„Polska i Rumunia wyposażają swoje siły zbrojne
w podobny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, żeby nasi żołnierze budowali interoperacyjność. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo nie tylko naszych państw, ale także całej wschodniej flanki NATO” – poinformowało we wtorek po południu na Twitterze MON, cytując Mariusza Błaszczaka.

Szef MON mówił też, że podczas spotkania poruszono kwestię wspólnych ćwiczeń wojskowych, budowania interoperacyjności. „Polsce i Rumunii zależy na tym,
żeby szybko zmodernizować swoje siły zbrojne” – dodał  wicepremier.

MON podało też, że rozmowy dotyczyły współpracy Polski
i Rumunii w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki. „Poruszyliśmy kwestię związaną z rosyjską agresją
na Ukrainę, a także dalszej pomocy dla tego państwa. Jesteśmy również gotowi do tego, żeby wspierać Mołdawię. Robimy wszystko, żeby odstraszyć Rosję” – podkreślił  Błaszczak.

MON informowało, że rozmowy dotyczyły także agendy kwietniowego spotkania B9 w formacie ministrów obrony, które ma odbyć się w Warszawie.

JG, PAP

NaszDziennik.pl