logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. MATERIAŁ PRASOWY TVP/ Inne

Święty Papież jednoczy Polaków

Piątek, 31 marca 2023 (08:51)

Aktualizacja: Piątek, 31 marca 2023 (12:02)

Polacy na całym świecie nie są obojętni wobec haniebnych ataków na św. Jana Pawła II. Nasi rodacy organizują 2 kwietnia marsze i czuwania modlitewne, aby dać świadectwo prawdzie o wielkości Papieża Polaka.

Polonia w Rzymie, Kanadzie, Australii, Ameryce Południowej, USA – wszędzie pragnie upamiętnić św. Jana Pawła II. Czuwania, marsze, wyjątkowe spotkania na modlitwie przebłagalnej: kulminacja wydarzeń zaplanowana została na 2 kwietnia br., ale inicjatywy są obecne również w inne dni.

Jak zaznacza o. Jacek Cydzik CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Kanadzie, kanadyjski Dzień Papieski jest obchodzony dzięki inicjatywie polskiej.

– My, polska społeczność mieszkająca w Australii, spotkamy się już w najbliższą sobotę. Główne uroczystości odbędą się w Międzynarodowym Centrum Maryjnym, które oddalone jest od Melbourne o mniej więcej 50 km. Tam zostanie odprawiona Msza św., w czasie której będziemy się wspólnie modlić za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Następnie złożymy kwiaty, zapalimy znicze – zapowiada z kolei w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Ryszard Hodowany z Melbourne.

Natomiast czuwanie na pl. św. Piotra jest wspólną inicjatywą Fundacji Jana Pawła II w Watykanie, Duszpasterstwa Polaków w Rzymie działających przy kościele św. Stanisława BM i sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także przy kościele św. Mikołaja w Ostii. – Spotkanie rozpocznie się od odczytania fragmentu z Ewangelii według św. Mateusza, który mówi o tym, że jednym z warunków naśladowania Chrystusa jest wzięcie swojego krzyża. Następnie odmówimy bolesne tajemnice Różańca. Jako rozważania posłużą nam fragmenty z przemówienia św. Jana Pawła II, które wygłosił 2 kwietnia w 1998 r. na placu św. Piotra na Lateranie. Były to słowa skierowane do młodych ludzi. Właśnie podczas tamtego wystąpienia Papież zachęcał, żeby wziąć krzyż i zanieść z tym krzyżem orędzie miłości i przebaczenia w różne części świata. Bez wątpienia jego słowa są dziś bardzo aktualne – zaznacza ks. Tomasz Jarosz, z diecezji krakowskiej, który posługuje w kościele św. Stanisława BM w Rzymie i koordynuje wydarzenie.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym.

APW, UW „Nasz Dziennik”

Nasz Dziennik